Duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134, zlokalizowana na północnym stoku zakończenia grzbietu Cienków w Wiśle-Malince, na wysokości 630 m n.p.m., nad potokiem Malinka i przy drodze wojewódzkiej nr 942. Jedna z dwóch – obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem – dużych skoczni narciarskich w Polsce. Nosi imię Adama Małysza. Oficjalna pojemność trybun obiektu wynosi 8000 miejsc[1][2], z czego 1233 stanowią miejsca siedzące[3]. Obiekt wyposażony jest w nawierzchnię igelitową, mrożone tory najazdowe, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy.

Pierwsze międzynarodowe zawody na skoczni im. Adama Małysza odbyły się w lutym 2009 roku – był to Puchar Kontynentalny. W 2010 roku po raz pierwszy w historii na skoczni w Wiśle-Malince odbyły się konkursy FIS Grand Prix. Pierwszy konkurs wygrał patron skoczni Adam Małysz. Historyczne, pierwsze zawody prestiżowego Puchar Świata zostały przeprowadzone 9 stycznia 2013 roku. Od tej pory co roku zimą i latem na skoczni odbywają się zawody najwyższej międzynarodowej rangi.

Aktualnym zimowym rekordzistą nowego obiektu jest reprezentant Austrii – Stefan Kraft, który podczas kwalifikacji do pierwszego konkursu Pucharu Świata w Wiśle uzyskał 139 metrów. Natomiast rekord letni w 2013 roku ustanowił Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski podczas konkursu drużynowego FIS Grand Prix osiągnął odległość 136 metrów.

Godziny otwarcia:

  • W okresie wakcaji (lipiec-sierpnień) wyciąg czynny codziennie w godzinach 10:00 – 18:00
  • W miesiącach czerwiec i wrzesień wyciąg czynny codziennie w godzinach 10:00 – 17:00 (wyciąg uruchamiany jest co pół godziny)
  • W miesiącach (styczeń-maj i październik-grudzień) wyciąg czynny codziennie w godzinach 10:00 – 16:00 (wyciąg uruchamiany jest co pół godziny)

Dodaj komentarz

This will close in 0 seconds